2004 yılı strateji belgesi ile elektrik piyasası rekabete açılmış ve tedarikçisini seçme limiti devlet kontrolünde  ve garantisinde yıldan yıla düşürülmüştür. 2017 yılına kadar meskenlere varana kadar tüm tüketiciler tedarikçisini seçme hakkına sahip olacaktır.

 

 


Türkiye elektrik enerjisi sektörü hızlı büyüme ve serbestleşme süreci içerisindedir. 2003 yılında yayınlanan "Serbest Tüketici Yönetmeliği" ile yıllık belirli bir miktarın üzerinde tüketim yapan kuruluşlara tedarikçisini seçme özgürlüğü tanınmıştır. Serbest tüketici olmak için tüketilmesi gereken elektrik miktarı, yani Serbest Tüketici Limiti, her yılın ocak ayında Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından belirlenerek kamuoyuna duyurulur. Uygulamanın ilk yıllarında bu limit; 9,000,000 kWh/yıl olarak belirlenmişken,
2012 yılı için 25,000 kWh/yıl,
2013 yılı için 5,000 kWh/yıl  ( Ticarethane Tarifesi - Aylık Fatura Bedeli: 150 TL )
2014 yılı için 4,500 kWh/yıl
2015 yılı için 4.000 kWh/yıl
2016 yılı için 3.600 kWh/yıl ( Ticarethane Tarifesi – Aylık Fatura Bedeli: 120 TL ) itibariyle bu tutar oldukça düşürülmüştür

Bu limiti geçen tüketiciler kendi  tedarikçisini seçme serbestliğine sahiptirler.

İlerleyen yıllarda bu limitin sıfırlanması ve konut düzeyindeki tüketicilerin de kendi tedarikçilerini seçebilmesi hedeflenmektedir.

Serbest Tüketici Kimdir?

Serbest tüketici tedarikçisini seçme serbestisine sahip gerçek veya tüzel kişidir. Serbest tüketici olmak için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından yayımlanan “Serbest Tüketici Limiti”nden daha fazla elektrik enerjisi tüketiminde bulunmak veya iletim sistemine doğrudan bağlı olmak gerekmektedir.

Serbest Tüketicilerin avantajları nelerdir?

Serbest Tüketiciler yapacakları ikili anlaşmalar yolu ile diledikleri tedarikçiden enerji temin edeceklerdir.
 
Üretici ve toptan satış şirketlerinin sağlayacakları fiyat avantajından yararlanabileceklerdir.  Ayrıca esnek ve kendilerine göre uygun anlaşmalar yapabilecektir.
 
Serbest Tüketiciler her sözleşme süresi bitiminde tedarikçisinin performansını değerlendirecektir. Böylece zaman içerisinde kendisi için en uygun sözleşmeyi ve tedarikçiyi belirlemesi mümkün olacaktır. Tedarikçileri tarafından da anlık olarak alınacak bu veriler değerlendirilerek Serbest Tüketicilerin enerji maliyetleri en makul düzeye çekilebilecektir.
 
Serbest Tüketiciler yapacakları kontratlar ile gerçek zamanlı üretim-tüketim dengesizliğinden kaynaklanan piyasadaki belirsizliklerden tesis ve ürünlerini soyutlayıp, maliyet artışlarını toptan satış şirketleri ile çalışarak en düşük düzeyde tutabilir.

Serbest Tüketici olarak elektriğinizi ELEKTRA ENERJİ’den almanız durumunda;

Mevcut sisteminizde teknik açıdan  veya  fiziksel olarak hiçbir değişiklik söz konusu değildir. Mevcut sisteminizi kullanmaya devam edeceksiniz.
 
Mevcut durumda, bağlı bulunduğunuz dağıtım şebekesinden aldığınız kalitede elektrik tedariğine devam edeceksiniz.
 
Tedarikçi değişiminden kaynaklanan herhangi bir elektrik kesintisi olmamaktadır.
 
Serbest tüketicilerin elektrik tesisatlarında oluşan arızaların giderilmesi ve bakımlarının yapılması, elektrik sayaçlarının okunması, mevzuat gereği dağıtım şirketlerinin yetki ve sorumluluğunda bulunmaktadır. Serbest Tüketicilerin sayaçları da bu kapsamda bağlı bulundukları elektrik dağıtım şirketi tarafından okunmaktadır.
 
Dağıtım şirketi tarafından okunan endekslere ait sayaç okuma tutanakları tüketiciye bırakılmakta, tüketim bilgileri de TEİAŞ üzerinden Elektra Enerji'ye iletilmektedir.
 
Elektrik tedariğinizi Elektra Enerji'den yapmanız durumunda faturanız da sizlere Elektra Enerji'den tarafından düzenlenerek iletilecektir.
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Site Haritası

   

 

 

Bu sitenin tüm hakları
Elektra Enerji Toptan Satış ve
İthalat İhracat A.Ş.'ye aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.

Ana Sayfa Elektra Enerji Hakkında
Türkiye Elektrik Piyasası
Hizmetlerimiz
Faaliyet Alanlarımız
Sık Sorulan Sorular
İletişim
Paket ve Ödeme Seçenekleri
Serbest Tüketicilik Nedir?
Neden Elektra Enerji?
İnsan Kaynakları
Haberler
Fatura örneği
Bayi Başvuru Formu
Elektra Enerji Toptan Satış Lisansı